راهنمای انتخاب

اتاق خواب از جمله بخش‌های منزل است که علاوه بر زیبا بودن باید مکانی پر از آرامش باشد تا افراد بعد از یک روز سخت کاری جایی برای استراحت و آرامش اعصاب داشته باشند. در کنار انتخاب یک تخت خواب راحت، انتخاب ملحفه و روتختی مناسب نیز در بهداشت و آرامش خوابتان تاثیری غیر قابل انکار دارد. روتختی را می‌توان در چیدمان اتاق خواب نقش اول در زیبایی دانست اما روتختی علاوه بر زیبا بودن باید کیفیت و مقاومت داشته باشد.

کدام روتختی برای کدام تخت خواب
هنگام خرید ملحفه و روتختی از سایز تشک‌هایتان به طور کامل آگاهی داشته باشید گاهی پیش می‌آید که تشک ها در اندازه‌های استاندارد نیستند.
روتختی را بر حسب اندازه‌های تشک سفارش دهید. انتخاب روتختی برای اتاق خواب به دلیل تنوع در رنگ و شکل شاید کار دشواری باشد. اگر قبل از خرید نکاتی همچون سنتی یا امروزی بودن آن، مجلل یا ساده بودن، رنگ سرد یا گرم داشتن آن را در نظر بگبرید می‌توانید انتخابی درست داشته باشید حتما این نکته را به یاد داشته باشید هر روتختی برای هر تخت خوابی مناسب نیست زیرا تخت خوابی با چوب‌های سنگین و کار شده حتما روتختی مجلل و سنگین را طلب می‌کند و روتختی ساده با رنگ‌های ملایم برای تخت خواب‌های ساده که تاجی بلند ندارند بسیار مناسب است.

سایزها استاندارد باشد
بهتر است قبل از خرید روتختی و روبالشی و ملحفه‌ها از سایز دقیق تشک و بالش‌ها مطمئن شوید زیرا بعضی از تشک ها و بالش‌ها اندازه استاندارد ندارند حتما ملحفه‌ای که روی تشک قرار می‌گیرد از جنس نخ یا کتان و نرم و لطیف باشد تا هنگام تماس بدن با آن حساسیت ایجاد نکند به دلیل شستشوی زیاد ملحفه رو تشکی حتما از جنس مرغوب و با کیفیت انتخاب شود.

نقش و نگار روتختی
اگر مایلید با اتاق خوابی با چیدمانی سنتی داشته باشید بهتر است از روتختی‌هایی با نقش و نگار اسلیمی یا روتختی های چهل تکه استفاده کنید و با کوسن‌های ترمه دوزی شده روتختی و تخت خواب خود را تزیین کنید. روی پاتختی ترمه ای زیبا هماهنگ با رنگ روتختی و کوسن بیندازید و با قرار دادن آباژوری پارچه ای که از نظر رنگ و جنس هماهنگ با روتختی و کوسن هاست نمایی زیبا و چشم نوازی به اتاق خواب دهید.

جنس پارچه
کتان، ابریشم و ساتن: تعداد تارهای موجود در هر سانتی متر مربع ، نمایانگر نوع و کیفیت پارچه ملحفه و روتختی است معمولا روتختی‌هایی که تعداد تار و پودشان در هر سانتی متر مربع زیاد است(بیش از 250 تار و پود در هر سانتی متر مربع) نرم تر لطیف تر و بادوام ترند. روتختی هایی که کمتر از 200 تار و پود در هر سانتی متر مربع دارند برای استفاده روزمره چندان مناسب نیستند چرا که دوام زیادی ندارند. برای اتاق خواب هایی که وسایل آن فانتزی است و با آباژورهای کوچک شیشه ای و لوسترهای تک حبابی رنگی چیدمان شده بهتر است از روتختی های کتان که بسیار نرم و طرح های بسیارشاد و رمانتیک دارد استفاده شود که فضای اتاق خواب را امروزی و جوان پسندانه کند.جنس و رنگ روتختی نقش بسیار زیادی در زیبایی اتاق خواب دارد پس بهتر است از نوع مرغوب و با کیفیت آن خریداری شود تا در صورت شستشو زیبایی و کیفیت آن حفظ شود و رنگ آن در شستشو از بین نرود. روتختی‌هایی از جنس ابریشم و ساتن به دلیل نرم و براق بودنشان و نیز تنوع در رنگ و شکل آنها بسیار برای اتاق خواب مناسب است.

 فصول سرد، فصول گرم
در انتخاب روتختی حتما به رنگ دیوار یا رنگ دیگر وسایل موجود در اتاق خواب توجه کنید تا هماهنگی میان آن ها به اتاق خواب رنگ و حجم و عمق دهد اگر دوست دارید در هر یک از فصول روتختی اتاق خوابتان به رنگی متفاوت باشد در فصل سرد سال رنگ های زرشکی و سورمه ای و در فصول گرم رنگهای روشن و کمرنگ انتخاب کنید.


عضویت در خبرنامه

در خبرنامه ما عضو شوید تا از جدیدترین محصولات، اخبار و اطلاع‌رسانی‌های شرکت مطلع شوید.